Zespół Interdyscyplinarny

Godziny przyjęć: poniedziałek – piątek od 8:00 do 15:00

Numer telefonu: 62 7528144

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nałożyła na gminy obowiązek powołania Zespołu Interdyscyplinarnego.

Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności poprzez narażenie tych osób na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Rodzaje Przemocy

  • Fizyczna – np. gdy ktoś Cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • Psychiczna – np. gdy ktoś Cię obraża, wyzywa, poniża w obecności innych osób, krytykuje, kontroluje,
  • Seksualna – np. gdy ktoś Cię zmusza do współżycia, do zachowań seksualnych przez Ciebie nieakceptowanych,
  • Ekonomiczna – prowadzi do całkowicie uzależnienia finansowego od sprawcy, np. poprzez odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwienie potrzeb materialnych rodziny, okradanie,
  • Zaniedbanie – ciągłe niezaspakajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych,

Realizacja procedury „Niebieskie Karty”

„Niebieskie Karty” to procedura interwencji wobec przemocy w rodzinie, na którą składa się odpowiednia dokumentacja i sposób postępowania w przypadku stwierdzenia, bądź podejrzenia występowania przemocy.
Procedura „Niebieskie Karty” wszczęta zostaje w chwili wypełnienia „Niebieskiej Karty A” przez przedstawiciela jednej z niżej wymienionych służb:

  • Pomocy Społecznej,
  • Gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • Policji,
  • Oświaty,
  • Ochrony zdrowia,

w sytuacji, gdy powziął podejrzenie stosowania przemocy wobec członków rodziny w toku prowadzonych czynności służbowych/zawodowych lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
Podczas pierwszego kontaktu z osobą doznającą przemocy otrzymuje ona formularz „Niebieska Karta B”, opisujący najważniejsze przestępstwa związane z przemocą domową wraz z informacją o miejscach na terenie Ścinawy, do których może zwrócić się o pomoc.
Po wypełnieniu „Niebieskiej Karty A” oryginał dokumentu niezwłocznie (w ciągu 7 dni) jest przekazywany do Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Stawiszynie.
Dla każdej rodziny Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego powołuje indywidualnie grupę roboczą, której przekazuje „Niebieską Kartę A” w ciągu trzech dni.
Grupa robocza spotyka się z osobą doznającą przemocy oraz osobą stosującą przemoc, m.in. w celu uzupełnienia informacji na drukach „Niebieskiej Karty C” i „Niebieskiej Karty D” oraz opracowania i realizacji planu pomocy rodzinie. Spotkania są organizowane w taki sposób, aby zagwarantować osobie doznającej przemocy poczucie bezpieczeństwa i nie narażać jej na spotkanie ze sprawcą.
Osobę stosującą przemoc na spotkanie grupy roboczej wzywa Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego.
Wszczęcie i prowadzenie procedury „Niebieskie Karty” nie wymaga zgody osoby, co do której istnieje podejrzenie, że została dotknięta przemocą w rodzinie. W trakcie prowadzenia procedury „Niebieskie Karty” należy podjąć działania motywujące osobę o współpracy.
Zakończenie procedury wymaga wskazania przesłanki do zakończenia, określonej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz jednogłośnej decyzji przy obecności wszystkich członków grupy roboczej.

Postępowanie w sytuacjach przemocy

Interwencja Policji w miejscu zamieszkania rodziny w związku z rozpoznaniem przemocy w rodzinie, której celem jest zatrzymanie przemocy – pouczenie osoby doznającej przemocy o przysługujących jej prawach oraz sprawcy o konsekwencjach grożących za znęcanie się nad osobą bliską i wezwanie go do zachowania zgodnego z prawem i zasadami współżycia społecznego, w razie potrzeby, izolowanie sprawcy, gdy stanowi on realne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników, szczególnie gdy jest nietrzeźwy.
Uruchomienie działań wspierających osobę doznającą przemocy, za jej zgodą – motywowanie do korzystania ze wsparcia specjalistów, którzy wesprą w poszukaniu najlepszego rozwiązania w radzeniu sobie z przemocą, wzmocnią oraz zachęcą do budowania własnej mocy i sprawności.
Informowanie o programach terapeutycznych dla sprawców przemocy oraz motywowanie do udziału w nich – w celu ukazania, że to co robi jest przestępstwem ściganym przez prawo i grożą za to określone konsekwencje oraz motywowania do zmiany zachowań.
Dokumentowanie zdarzeń związanych z przemocą w rodzinie oraz podejmowanych przez służby społeczne i poszczególnych członków rodziny działań służących ograniczeniu lub ustaniu przemocy w rodzinie – pozwala na zaplanowanie pomocy oraz może być wykorzystane w postępowaniu przygotowawczym wobec sprawcy.
Współpraca wszystkich podmiotów zobowiązanych do udzielenia wsparcie rodzinie uwikłanej w przemoc domową – to łączenie kompetencji, możliwości i narzędzi, jakimi dysponują policjanci, pracownicy socjalni, przedstawiciele oświaty, ochrony zdrowia i Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Działania podejmowane wobec rodzin, czy osób dotkniętych przemocą realizowane są na podstawie procedury „Niebieskie Karty”. Wszczęcie procedury odbywa się poprzez wypełnienie formularza „Niebieska Karta A”.

Zgodnie z art. 9a ust.3 i 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie do zadań Zespołu Interdyscyplinarnego należy między innymi integrowanie i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.